Váš sprievodca Lottery Payout Options 2024

Takže ste vyhrali lotériu so zlatým tiketom. Pokiaľ ide o „problémy, ktoré je lepšie mať, ako nemať“, možnosť vybrať si, ako chcete získať cenu v lotérii, patrí medzi tie najlepšie.

Ak ste šťastným výhercom lotérie, môžete si vybrať, či vám bude výhra vyplatená buď ako anuita, alebo ako jednorazová suma. Ktorá voľba je lepšia? To je niečo, čo je založené na vašom vlastnom jedinečnom súbore okolností. V tejto príručke si prejdeme výhody a nevýhody každej alternatívy a potom vám pomôžeme vybrať si cestu, ktorá vám prinesie najväčší úspech.

Martina Nováková
WriterMartina NovákováWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Čo sa stane, keď vyhráte v lotérii?

Čo by ste mali očakávať, ak sa čísla na vašom tikete zhodujú s číslami na obrazovke? Nakoniec, ako postupujete pri preberaní ceny?

Neponáhľajte sa po výhru hneď po tom, ako zistíte, že váš lístok je víťazný.

Pri prijímaní opatrení na ochranu výherného tiketu a identity je tiež dobré kontaktovať spoľahlivých odborníkov. Ak ich budete mať na svojej strane, môže vám to pomôcť zvládnuť vaše novonadobudnuté peniaze a zabrániť tomu, aby ste museli vo svojom živote robiť nejaké zásadné úpravy.

Keď sa prevalí informácia, že ste zbohatli, budete zaplavení požiadavkami na dary od všetkých organizácií po dlho stratených priateľov a rodinu, aby som nezabudol na finančných „odborníkov“, ktorí súperia o vašu firmu. Skontrolujte, či môžete zostať v anonymite a vyhnúť sa akýmkoľvek sankciám kontrolou predpisov.

Namiesto toho, aby ste dali výpoveď v práci, kúpili si drahý byt, založili si kolekciu luxusných hodiniek alebo si vzali mesiac voľna na cestovanie po Európe, mali by ste sa dostať do lepšej pozície a premýšľať o tom, čo chcete dosiahnuť. Všetky tieto aktivity na získanie pozornosti prinútia ľudí počúvať.

Nerobte žiadne veľké nákupy, kým si nestanovíte svoje osobné a finančné ciele. Udržujte svoje výdavky na uzde a užívajte si svoj úspech nenápadným spôsobom.

Ak ešte nemáte závet, teraz je skvelá príležitosť na jeho vypracovanie a svedectvo. Ak sa chcete uistiť, že vaše peniaze sú v bezpečí pred podvodníkmi, ďalšou vecou, ktorú by ste mali urobiť, je preskúmať daňové pravidlá štátu, v ktorom žijete.

Možno by ste neverili, že je to možné, ale niekto z vašej minulosti, napríklad bývalý manžel alebo bývalý zamestnanec, sa môže rozhodnúť obrátiť sa na súd a vziať časť vášho zárobku.

Ako funguje výplata v lotérii?

Pred tým, ako budete môcť speňažiť svoje výhry, je ešte potrebné urobiť dôležité rozhodnutie: vezmete peniaze teraz alebo sa rozhodnete pre anuitu? Najprv si definujme, čo každá platba zahŕňa, takže táto príručka vám pomôže urobiť informované rozhodnutie.

Zvyčajne existujú dva spôsoby, ako vyplatiť výhru v lotérii: jednorazová suma alebo pravidelné platby známe ako anuita.

Niekoľko hľadísk, ako je váš vek, finančná stabilita a investičné skúsenosti, vám môže pomôcť vybrať si, ktorá voľba je pre vás najlepšia. Otázkou je, čo je výhodnejšie? Najlepší postup závisí od individuálneho vkusu a rozpočtových obmedzení, preto vyberajte rozumne.

Pre porovnanie, anuita je a séria platieb každý rok, pričom jednorazová suma je jednorazový prevod hotovosti. Keď je táto možnosť ponúknutá, prevažná väčšina výhercov lotérie si vyberie hotovostnú výplatu. Primárnou výhodou je, že sú okamžite hladní po všetkej hotovosti. S peniazmi si môžete robiť, čo chcete.

Hoci mnohí výhercovia lotérie odmietajú možnosť ročnej anuity, je tu jedna veľká výhoda, ak chcete svoje výhry postupne prijímať: funguje ako „do-over“ karta. Je všeobecne známe, že mnohí výhercovia v lotérii rýchlo prepadnú svoje bohatstvo. Ak to prvý rok nepôjde dobre, stále budete dostávať výplaty ročne a budete mať veľa príležitostí na zlepšenie.

Ako dlho trvá získanie výplaty z lotérie?

Každá lotéria má svoj harmonogram a spôsob overovania tiketov a udeľovania cien. Pravidlá pre americké lotérie ako Powerball a Mega miliónya dokonca aj v prípade lotérií na štátnej úrovni sa líšia od lotérií v Spojenom kráľovstve.

Napriek tomu sa nemáte čoho obávať. Môžete očakávať, že peniaze, ktoré vám dlhujeme, dostanete v primeranom čase.

Existuje však jedna konštanta: obdobie, počas ktorého musíte zaúčtovať svoj lístok. Bez ohľadu na to, kde získate lístok, musíte ho podpísať ako dôkaz, že ste vlastníkom.

Hoci väčšina lotériových webových stránok poskytujú jednoročné obdobie odkladu na vyplatenie ceny, niektoré umožňujú víťazom sedieť na svojich peniazoch až tri roky.

Čakanie sa môže zdať nekonečné, no pamätajte, že najlepšie bude, ak si dáte čas. Výhra v lotérii môže ohroziť vašu bezpečnosť. Počkajte aspoň dva až tri mesiace po opadnutí počiatočného verejného vzrušenia a až potom vyzdvihnite svoju hotovosť.

Budete mať viac času na to, aby ste zistili, ako ich získate a spravujete peniaze, ako aj na nájdenie profesionálneho tímu, ktorý vám a vašim blízkym pomôže zabezpečiť silnú budúcnosť.

Ktorá lotéria dáva najviac peňazí?

Pozrime sa na prízemie - alebo na počiatočný jackpot - pretože vytvára precedens pre slušnú výplatu jackpotu v lotérii. Počiatočný jackpot je čiastka, do ktorej sa po výhre vráti jackpotová výhra v lotérii.

Na rozdiel od fixných jackpotových odmien, ako je výplata 25 000 $ Texas Cash Five alebo hlavná cena 1 milión $ v AU Australia Monday Lotto, lotto so štartovacím jackpotom sa môže naďalej zvyšovať s každým prehodením, až kým nedosiahne strop lotérie alebo kým sa nevyberie.

Spojené štáty a Európa sú domovom najväčších svetových jackpotov v počiatočnej lotérii. Americké jackpoty Powerball aj Mega Millions sú najväčšie na svete. Jackpot pre obe lotérie sa pri každej výhre zmení na novú sumu okolo 20 miliónov dolárov.

Najväčšie výhry v niekoľko lotérií s tymto sa ani neporovnavaj! Je dôležité si zapamätať, že o inzerovanom jackpote oficiálne rozhodujú predaje hier a úrokové sadzby a oznamuje sa pred každým žrebovaním.

EuroMillions, celoeurópsky fenomén, sa môže pochváliť druhým najväčším ponúkaným jackpotom. Jackpot začína na sume 17 miliónov EUR a zvyšuje sa pomocou rolloverov, kým nedosiahne svoj maximálny limit.

Ďalší celoeurópsky favorit, EuroJackpot, s tretím najväčším počiatočným jackpotom. Táto lotéria má počiatočný jackpot 10 miliónov eur, slušné šance na výhrua značnú fanúšikovskú základňu, takže odmena sa často vyhráva oveľa skôr, než dosiahne svoj strop.

Ktorá možnosť výplaty v lotérii je najlepšia?

Ako je uvedené vyššie, obe výplaty v lotérii majú svoje opodstatnenie. Tu uvádzame výhody a nevýhody každej možnosti výplaty.

Možnosť vyplatenia paušálnej sumy

Výhercovia môžu prijať jednorazovú hotovostnú výplatu. V prípade jackpotu 200 miliónov eur si výherca mohol odniesť 140 miliónov eur v hotovosti po zdanení a poplatkoch.

Pri zvažovaní daní je výhodnejšia paušálna suma. Investiční experti sa zhodujú, že jednorazová suma má potenciál generovať výnosy vyššie ako garantované minimum 200 miliónov dolárov. Prvým krokom je zistiť, koľko z hotovostnej výplaty máte v úmysle ihneď minúť.

Jednou z hlavných obáv je, že neopatrní víťazi môžu premrhať svoje bohatstvo pre seba, svojich blízkych a hodné veci. Slávni ľudia, športovci a pravidelní ľudia, ktorí vyhrali lotériu, boli zdokumentovaní, že premrhali svoj majetok až do bodu, keď vyhlásili bankrot.

Možnosť anuity

Splátky sa vyplácajú ako jedna okamžitá platba, po ktorej nasleduje viac ako 20 splátok.

Hlavnou výhodou získania anuity so značnou sumou peňazí je pokoj v duši, ktorý prichádza s vedomím, že vám peniaze nikdy nedôjdu minimálne počas nasledujúcich 30 rokov. To by mohlo poskytnúť úľavu fiškálne konzervatívnym ľuďom alebo ľuďom, ktorí nedokážu kontrolovať svoje míňacie návyky.

Nebezpečenstvá však existujú. Za 30 rokov môže subjekt vykonávajúci výplatu vyčerpať svoje zdroje. Samozrejme, vždy riskujete, že nebudete žiť dostatočne dlho na to, aby ste utratili svoje bohatstvo.

Okrem toho je tu problém daní z nehnuteľností, ktoré by sa na váš majetok uvalili veľmi vysokou sadzbou, ak by ste zomreli pred vyplatením všetkých splátok.

Najpopulárnejší spôsob, ako získať svoje výhry

Vo všeobecnosti možno menšie výhry získať v hotovosti prostredníctvom registrovaných a legitímnych lotto predajní. Pri väčších množstvách, niektorých krajinách pošlite to poštou. Pre jackpoty a extrémne vysoké sumy je najlepšie získať ich bankovým prevodom. Je lepšie vyhnúť sa používaniu kryptomien, pretože sú nestále a môžu ohroziť vaše prostriedky.

Zdaňujú sa výhry v lotérii?

Akákoľvek cena, ktorú získate, či už sú to peniaze, predmet, výlet alebo služba, podlieha zdaneniu. Na výpočet daní sa používa trhová hodnota väčšiny cien.

Výhry z lotérií podliehajú rovnakým sadzbám dane ako ostatné formy príjmu. Keďže ide o tento prípad, vaše zisky budú podliehať dani z príjmu v rovnakej sadzbe ako váš bežný plat. Každý rok musíte v daňovom priznaní uviesť celú sumu, ktorú dostanete.

Predpokladajme, že ste v roku 2020 vyhrali v lotérii 50 000 EUR a rozhodli ste sa ich prijímať formou anuitných platieb. Túto sumu budete musieť zahrnúť do svojho zdaniteľného príjmu za rok 2020. To isté, ak si v roku 2020 vezmete paušálnu sumu. Túto sumu je tiež potrebné zaznamenať. Nevyhnutným zariadením na tento účel je daňová kalkulačka.

Vaše výhry budú podliehať automatickému zrážaniu peňazí z dane. Zvyšná časť vašej daňovej povinnosti z tejto peňažnej ceny bude splatná pri podaní daňového priznania.

Výhry v lotérii sa navyše považujú za súčasť majetku jednotlivca. To znamená, že po vašej smrti bude váš majetok podliehať platbám dane z dedičstva (IHT), ktoré uhrádzajú vaši dedičia. Váš majetok môže pozostávať z peňažných fondov, nehnuteľností alebo iného hodnotného majetku.

Pravdou je, že ak vyhráte jackpot, daňoví ľudia vám zaklopú. To však neznamená, že v rámci zákona nemôžete nájsť spôsoby, ako minimalizovať svoj dlh voči nemu. Každoročné vyplácanie anuity vám môže pomôcť zostať v nižšom daňovom pásme a znížiť daňovú sadzbu v závislosti od toho, koľko vyhráte.

Darovanie veľkého množstva peňazí na charitu môže pomôcť znížiť váš zdaniteľný príjem. Môžete dať značné sumy na charitu a zároveň vám zostane veľa peňazí na osobné použitie, v závislosti od sumy, ktorú vyhráte.

Máte v úmysle minúť svoje novonadobudnuté bohatstvo na svojich najbližších? Starostlivo zvážte svoje metódy. Daň z darovania sa nevzťahuje na peňažné dary pod určitú hranicu. Dary sa nebudú poskytovať priamo lekárskym alebo vyšším školám.

Ak platíte priamo matke lekársku starostlivosť alebo školné svojmu najbližšiemu priateľovi, nebudete musieť transakciu nahlásiť ako dar na daňové účely.

About the author
Martina Nováková
Martina Nováková
About

Martina Nováková, pravý skvost z srdca Slovenska, je známa svojou odbornosťou v lokalizácii online kasínových sprievodcov. S viac ako dvoma desaťročiami skúseností dokonale prispôsobuje obsah slovenskému publiku, zabezpečujúc relevanciu a rezonanciu.

Send email
More posts by Martina Nováková